Tvorba webových stránek a eShopůZaložit webové stránky nebo eShop

Chovatelská stanice morčat Od Nicolette

 
 
VŠE O MORČATECH
 
PŮVOD, ZÁKLADNÍ INFO, ODCHOV MLÁĎAT A ROZMNOŽOVÁNÍ, KRMENÍ, VÝBAVA, KOUPÁNÍ, ŘEČ TĚLA, HLASOVÉ PROJEVY, POHLAVÍ, DRÁPKY, SMYSLY MORČAT
  informace a rady
  
 
PŮVOD
 
Morčata divoká žijí v horách jihoamerických And. Typické divoké morče má tmavohnědé zbarvení. Už v dávných dobách, kdy se morčata pohybovala volně po horách občas existovaly různé barevné varianty. Místní domorodci začali morčata uctívat a černá morčata byla považována za ztělesnění ďábla. Později je začali chovat na maso a vyrábět z nich různé pokrmy. Tento zvyk trvá až to dneška.
 
Naše domácí morče bylo rozšířeno do celého světa koncem 16.století díky holandským mořeplavcům. V 19.století se chov morčat v Evropě stal velice populárním, hlavně po druhé světové válce v Anglii. Morčata se stala cílem pokusů na zvířatech a dnes se bohužel ještě využívají. Jsou známá po celém světě jako věrní a veselí mazlíčci. V současné době je vyšlechtěno plno plemen, od bezsrstých po obříky.

Několik cizojazyčných pojmenování morčete
SLOVENSKY morča [morča] morče
ANGLICKY guinea pig [giny pig] prase za 1 guinei(měna)
NĚMECKY das Meerschweinchen [méršvajnchn] mořské prase
ŠPANĚLSKY Conejillo de Indias [conechijo de indias] indiánský králíček
FRANCOUZSKY Cochon d´Inde [kochon d ind] indiánské prase
 
 
ZÁKLADNÍ INFO O MORČATECH
Tělesná váha dospělého jedince: 700 - 1200 g
Tělesná dospělost: samec 10 - 12 týdnů, samice 12 - 14 týdnů
Tělesná teplota: 37,5 - 39 °C
Obvyklá délka života: 5 - 7 let
 
 

KRMENÍ
 
Nejdůležitějším prvkem morčecí stravy je tráva a při nejlepším seno. To v jídelníčku morčat nesmí rozhodně chybět. Podporuje správné trávení a doplňuje morčátku živiny. Dalším důležitým prvkem stravy je zelenina a ovoce.
 
Seno je pro morče bohatým zdrojem vlákniny a zároveň si při jeho přežvikování obrušuje stoličky. Je nezbytnou součástí jeho stravy, proto jej musí mít neustále k dispozici. Pokud si doma budeme sušit své seno dbáme na to, že se musí nechat nejméně 7 týdnů vysušit a pak teprve podáváme. Můžeme pro morčata doma sušit i kopřivy, listy malinovníku či jahodníku a v podstatě jakékoli jedlé byliny. Zároveň i z tohoto důvodu morče pojídá vlastní bobečky, jelikož se z nich snaží získat potřebnou vlákninu.
 

Morčeti nesmí v žádném případě chybět vitamín C, jelikož si tělo morčete tento vitamín vyrobit samo neumí, musí jej přijímat v potravě. Většina ovoce a zeleniny a hlavně tráva vit. C obsahuje, proto bychom jej nemuseli uměle dodávat i přesto se prodávají výrobky pro morčata s vitamínem C (např. C-Compositum forte). Mezi zeleninu a ovoce s vysokým obsahem tohoto vitamínu řadíme papriku, petržel, kiwi, rybíz, pomeranče, zelí, jahody a brokolici. Velký obsah vit. C mají i šípky, které můžeme morčatům nasušit a podávat je v zimě, kdy je potravy pro morčata s vit. C méně. Při nedostatku vit. C může dojít k Avitaminóze nebo tzv. zápalu pysku (strup kolem tlamičky) a naopak při nadbytku může vést k tvorbě močových kamenů. 

Dále se také prodávají preparáty na úpravu střevních bakterií přidávané do vody Bioenzym K, Acidomid nebo Optimin. Upravují mikroflóru ve střevech a zabraňují k přemnožení bakterií a plísní ve vodě. Podávají se jednou za 3 týdny, u chovatelů více morčat se používají velice často.
 
Při krmení dbejte na podávané množství krmiva a pestrost stravy, dávejte hodně sena popř. trávy, zeleniny a ovoce. Méně krmiv, která jsou tučná, jelikož morčata mají sklony k tloustnutí. Potraviny, které nadýmají kombinovat se senem a též nepodávat často. Myslete na to, že trávicí soustava morčat je úzpůsobená k neustálému přísunu potravy, proto morče někdy vypadá jako otesánek, lépe řečeno co mu dáte to zkrmí a nenechává zbytky. Proto je dobré morče naučit na určitý čas krmení a nekrmit jej pernamentně, aby nedošlo  k tloustnutí. Nejvhodnější je krmit 3 x denně, výjimkou jsou vysokobřezí a kojící samice ty krmíme i 5x denně. Jsou jedinci, kterým některé druhy krmiva a potravin nechutnají a odmítají je. Setkávám se s tím u některých nově příchozích morčat. Je to způsobeno malou pestrostí stravy. Proto nezoufejte pokud vám nežere např. jablíčka. Tento problém může vyřešit jedinec, který danou zeleninu či ovoce přijímá s chutí a v podstatě naučí všechna okolo, aby jídlo také jedli. U krmení morčat jde o skupinovou záležitost a velice rádi po sobě chování ostatních opakují. Ale pozor, nepleťte si nechutenství způsobené nemocí či stresem. Nehrozte se pokud morče jí vlastní bobečky získává z nich opět další živiny a vlákninu, kterou jeho tělo vyloučilo.
 
   
 
Na obrušování zubů jsou nejlepší větve z ovocných stromů a dřevin, v zimě můžeme poskytnout morčátkům i některé druhy jehličnanů (smrk, borovice, jedle). Vhodnými stromy a dřevinami, které můžeme poskytnout morčatům k okusu jsou olivovníky, malinovníky, lísky, rybízovníky, třešně, jabloně, hrušně, švestky a v malém množství i břízy, vrby nebo lípy.
 
Pokud máte větší chov morčat, které přicházejí do styku s cizími morčaty např. na výstavách, je potřeba jednou za čtvrt roku chov odčervit. 
 
 
Mýty kolem krmení
 
Chleba a rohlík na obrušování stoliček - Na zuby má minimální účinek a můžeme ho spíše podávat jako občasný pamlsek. Jelikož je velkém množství obsahuje mouku, je pro morčata nevhodný. Pokud si stále stojíme za sušením chlebů a rohlíků pro morčata, volte raději černé a celozrnné pečivo.
 
Mokrá či orosená tráva způsobuje nadmutí - Morčata mohou bezproblému dostávat mokrou či orosenou trávu, avšak nikdy nesmí být zapařená!
Doplňky stravy
 
Pro spestření krmení můžeme kupovat granule na doplnění určitých vitamínů, jen musí umět vybrat ty správné. Na trhu je nepřeberné množství různých značek a kvalit granulí (mezi nejkvalitnější krmiva patří ZuPreem, Beaphar, Versele-Laga, Pre Alpin, Genesis...). Velice důležité u těchto krmiv je jejich složení, musí obsahovat seno, vit. C a vlákninu. Granule stačí podávat hrstku jednou za dva až tři dny. Jde pouze o doplněk stravy!
 
Krmné směsi s několika druhy zrníček a semínek se morčatům nedoporučují vůbec, jelikož obsahují v některých případech fazolové vločky, oříšky, arašídy, svatojánský chléb či luštěniny a ty jsou pro morčata naprosto nevhodné. Obsahují hodně sacharidů, škrobů a bílkovin, které zpomalují trávení, napomáhají nadýmání a v některých případech způsobují i průjem. Mezi komerční značky, které nejsou pro morčata vhodné Avicentra, Animals nebo Granum. 
 
krmné směsi
 
K dalším doplňkům stravy patří různé pamlsky jako jsou tyčinky a dropsíky. Na trhu máme hodně druhů např.: tyčinky se svatojánským chlebíčkem, ovocné tyčinky, dropsy s příchutí jablíčka, lesní plody, jogurtové, zeleninové atd. V tomto případě bych doporučovala rozhodně nepodávat morčeti ty co obsahují med, jogurt či moučku. Vhodné pamlsky pro morčata jsou některé výrobky značek (JR Farm, Versele-Laga, Vitakraft Lofty´s). Pro morčata jsou tyto pamlsky spíše zbytečností a pokud budete chtít morčátko rozmazlovat raději mu dopřejte pořádný kus papriky než tato komerční "vykrmovátka". 
 
Jsou také na trhu solná kolečka, morče jej olizuje a tím získává sůl a vápník. Podávají se příležitostně, jelikož při pravidelném zanášení organismu solí mohou vzniknout močové a ledvinové kameny.
 
Co neznáme tím nekrmíme!
 
 
 
Nejběžnější potraviny:
- paprika (pozor na pálivou), rajče (hodně vody), jablko (pročistí zoubky), okurka (hodně vody, dobrá na srdíčko a krevní oběh), mrkev (zbarvuje moč), meloun (hodně vody), petržel (vit. C), celer (aromatický), červená řepa (obsahuje dusičnany, zbarvuje moč), gigant, cuketa, banán (příznivé množství energie, hodně sacharidů), rybíz, mandarinka nebo pomeranč (hodně vody, vit. C), lískové oříšky, arašídy, pažitka (aromatická), kukuřičné lupínky "cornflakes", jahody, maliny, větve z ovocných stromů i z lísky (pozor na postřik, na broušení zoubků), ananas, angrešt, borůvky, lilek, kiwi, hroznové víno (hodně vody), švestka, meruňka či broskev.
    
jedlé rostliny:
přeslička rolní, řepka olejka, řeřišnice luční, růže šípková (sušené šípky), ovocné stromy (hlavně jabloň, hrušeň, meruňka, třešeň ...), mochna husí, krvavec toten, hrách setý, hrachor luční, řebříček obecný, pampeliška lékařská, čekanka obecná, pcháč oset (bodlák), chrpa polní, hluchavka bílá, jitrocel kopinatý, kopřiva dvoudomá (sušená), ostřice lesní, srha říznačka, lipnice luční, pýr plazivý, bojínek luční, psárka luční, jílek vytrvalý, sveřep měkký.
 
Nadýmají, tudíž v omezeném množství nebo vůbec:
- kedluben, pekingské zelí, zelí, řetkvičky (i nať), ledový a hlávkový salát (obsahuje dusičnany), dýně, brokolice, hruška, květák, květákové listy, kapusta, řetkvička, jetel luční, vlašské ořechy, špenát (obsahuje dusičnany)
 
Tučné, tudíž v omezeném množství nebo vůbec:
- tvrdý rohlík a chleba, piškot, sušené ovoce, vlašské ořechy, kokos, doplňkové krmivo, granule, rozinky, vločky.

 
Co není jedlé:
- brambory (obsahují solanin, který je pro morče jedovatý), houby, syrové fazole, cibule, česnek, pórek, luštěniny, rebarbora (obsahuje kyselinu šťavelovou, která je pro morče jedovatá), čokoláda, mléčné výrobky, med, lidské jídlo (salámy, sýry...), knedlík, zavařeniny a kompoty
 
jedovaté rostliny: 
rajčatová nať, vlaštovičník, tis červený, pryskyřník prudký, blatouch bahenní, jalovec chvojka, orsej jarní, koniklec luční, úpolín evropský, sasanka hajní (čerstvá), ostrožka stračka, hlaváček jarní, mák vlčí, dymnivka dutá, srdcovka nádherná, zemědým lékařský, jeřáb obecný, břečťan popínavý, čemeřice černá, hyacint, tulipán, krokus, lilie, bolševník obecný, durman obecný, vraní oko, bažanka vytrvalá, bolehlav, vlaštovičník větší, mák.
 
Dokrmování mláďat
 
Pokud matka není schopna kojit, zemře, odmítá odchovat malé mimčo nebo je mládě slabé, je práce na nás. Morčátko do tří týdnů svého života potřebuje nutně mateřské mléko. Můžeme mu ho nahradit "kaší Borisovkou" nebo kočičím mlékem.
 
Kočičí mléko
Kočičí mléko koupíte v zoomarketech, prodávají jej v sušené a tekuté formě. Je zcela jedno pro jakou možnost se rozhodnete. Na trhu je několik druhů (Gimpet, Beaphar nebo Royal Canine), Beaphar by jste měli sehnat skoro všude. Můžete do něho přidat i trochu Glukopuru.
Kaše Borisovka
 
Vše zamícháne dohromady.
Komponenty:
1. netučný tvaroh
2. žloutek
3. smetana (30% tuku)
4. plnotučné mléko
5. stolní olej
6. Glukopur
 
Hotovou kaši či mlíčko dáme do sleničky a vložíme do hrnečku s horkou vodou a čekáme až se kašička (mléko) ohřeje. Zkusíme zda je teplá k podávání a vložíme do injekce bez jehly (inzulinky) a injekční stříkačkou podáváme rovnou do tlamičky mláděte. Mělo by po jemném vstříknutí samo začít sát. Musíme dávat pozor na to, aby kaši nevdechlo mohlo by se udusit.
 
Při jednom krmení by mělo mimínko vysát 1-2 díly na injekci a ze začátku je nutné dokrmovat každé 2-3 hodiny/ 24 hodin denně, pokud morče potravu odmítá nenutíme jej.
 
Nejlepší možností je najít mláděti jinou kojící samici, která jej přijme a bude se o něho starat.
 
 
VÝBAVA PRO MORČE
 
 
Co nesmí rozhodně chybět:  
- Ubikace -
 
 
Morče může bydlet v podstatě v čemkoli co je prostorné, vzdušné, nepromočí, nezničí jej a neprokouše.
- Ubikace by měla obsahovat kvůli hygieně jesličky na seno a trávu.
 
 
Asi nejběžnějším bydlením je klec, mezi chovateli, kteří chovají méně početnou skupinku morčat jsou klece oblíbené. Na trhu se prodávají klece různých velikostí, dokonce jsem viděla i 150cm klec pro několik morčat. Já používám i přepravní klec na psi. Klec má tu výhodu že je vzdušná a morčátko má z ní dobrý výhled na okolí. Její nevýhodou je neustálé vyhazování podestýlky z klece.
  

Pro bezsrstá morčátka je vhodný plastbox. Skinny morče potřebuje kvůli chybějící srsti vyšší teplotu a plastbox teplo zadržuje, zároveň i brání průvanu. Plastboxy a akvária jsou dobře vymyvatelná. Jejich nevýhodou je, že se mohou snadno rozbít. V letních měsících se může v něm morčátko přehřát.
 
V poslední době se mezi chovateli početných skupin morčat rozmohlo bydlení vyrobené ze skříně čítajíc několik pater. Toto bydlení je dobré do bytu, kde je méně místa. Ve velkochovech se používají klasické kotce jako pro chov králíků (králíkárny=morčárny).
morčárna ze skříně (foto chs z Aldringenu)
 
naše letní bydlení
 
 
 Vždy u ubikace platí heslo - Čím větší tím lépe.
 
 
- misky, pítko -
Je dobré koupit misky těžké přímo pro hlodavce nebo malé savce. Lehké misky si většinou morčátka převrhnou. Do misky je velice nepraktické dávat vodu, protože je věčně znečištěná výkaly, stelivem a kousky jídla.
- Pítko je velice výhodné pro udržení čistoty vody.
 
 
- podestýlka -

Nejpoužívanějším stelivem jsou hobliny, nejsou ani tak finančně náročné a můžeme jej brát od truhláře čerstvé. Pokud kupujeme hobliny ze zverimexu raději si připlatíme více peněz za kvalitnější hobliny, protože ty levné jsou spíše prašnými pilinami. Velmi kvalitní značky v malém balení Gimborn, Tukan a Vitakraft. Hobliny pro koně Allspan, Bedmax nebo Profibed. 
 
 
Dále se také využívají pelety (dřevěné nebo papírové) - Tato podestýlka perfektně saje, ale je tvrdá a morčátkům mohou vznikat na nožičkách otlaky. Velikou výhodou je pohlcování nepříjemných pachů. Proto je dobré kombinovat ještě s hoblinami nebo je používat do záchodku pro morče.
 
Na trhu je také velice kvalitní druh podestýlky jménem Asan, výborně pohlcuje pachy, zvířeti vyhovuje. Ze zdravotního hlediska je bezkonkurenčně nejvhodnějším stelivem pro drobná zvířata v domácnostech s dětmi. Zásadním způsobem omezuje tvorbu bakterií a mikroorganismů v podestýlce, nevyvolává kašel ani alergie, nedráždí oční spojivky. Tím je bezpečný pro chovaná zvířata i členy domácnosti. Používáním podestýlky Asan odpadá likvidace použitého steliva do odpadových nádob, lze jednoduše spláchnout do toalety. Avšak finančně je náročnější.  
 
Stejně jako pelety se může používat kočkolit, ale je dobré ho zkombinovat s hoblinami, dávat jen do záchodku nebo na místa kde morče vykonává potřebu. Perfektně pohlcuje pachy a udrží ubikaci čistou. Rozděluje se na dva druhy - silikonová a přírodní.
 
Dále se také k podestýlání využívá sláma, kukuřičná podestýlka, bentonitová steliva, bavlna nebo silikonové podestýlky.
 
- péče o srst a drápky-

K ostříhání drápků mohou i dobře posloužit obyčejné štípačky na nehty. Musí být dostatečně ostré. Splní stejný účel jako speciální kleště. Více ke stříhání drápků níže!

Na krátkosrstá morčátka má česání také dobrý vliv. Nejlepší je měkký kartáč. Vyčesáním se zbavíme starých a odumřelých chlupů.
 
Na dlouhosrstá morčátka je nejlepší používat hřebínek, kterým se rozčešou nejdříve zacuchané chlupy. Poté další kartáč, který srst už jen přočeše a zbaví jí nečistot a odumřelých chlupů.
 
V prodeji je k dostání šampon přímo pro hlodavce, seženete ho spíše v internetových obchodech. Můžete používat obyčejný šampon na psy a kočky. Pokud má morče lupy je dobré používat šampon Medivet nebo Nizoral.
 
  
 
Při čištění ubikace můžeme použít v podstatě úplně všechno, čím znečištěné stelivo vyměníme. Hlavní je co sedí nejvíce vám. Já používám smetáček a lopatku 
 
Je také nutné ubikaci pravidelně vymývat horkou vodou a octem, tímto jí zbavíme bakterií. Lze také použít různé čistící prostředky jako je Savo. 
 
- léky -
   
Když se morčátko někde škrábne je potřeba ranku vyčistit desinfekcí, já používám Peroxid vodíku.
 
Sprej proti vnějším parazitům: všenky Frontline ve spreji nebo Arpalit NEO; svrab a roztoči Advocate nebo Stronghold
 
Oční kapky Ophtamoseptonex, pokud má morče podrážděné nebo zanesené očíčko.
 
Glukopur extra používá se jako přídavek do jídla s plno vitamíny, např. pro březí samice nebo pro mláďata. Je to čistě přírodní hroznový cukr, který dodá morčátku energii a podporuje přibírání váhy.
 
Imaverol, Nizoral, Canesten proti plísním. Imaverol lze využít jako preventivní ochranu dlouhodobě.
 
Heparoid a Wake Gel na otoky či abscesy.
 
V případě průjmu či tympanie používám Recovery.
 
Na vysušená ouška a jiná místečka na tělíčku je dobrá Indulona.
 

 
Dále:
přepravka (Když s morčátkem cestujete je dobré mít na něho speciální přepravku, pokud cesta trvá déle. Morčátko v ní může trávit pár hodin, ale ne dny), domeček (Domeček morčátku slouží hlavně jako úkryt, ale i na spinkání, jako rozhledna a věc na okusování a podrbání. Morčátka, která ještě nejsou v ubikaci dostatečně zvyklá se schovávají a s domečku nevylézají ven, proto by se neměl dávat domeček vůbec dokud si nezvykne na okolní společnost. Podle mě je lepší si ho vyrobit doma z pár prkýnek. Musíte dávat pozor na kvalitu dřeva a hlavně, aby nebylo lakované, morčátko jej často okusuje), postrojek, vlněný pelíšek, travní domeček atd.
 
 
KOUPEME MORČÁTKO 
Příliž časté koupání morčátek se nedoporučuje. Může způsobit různé kožní problémy např. vytváření lupů. Koupání je pro morče i dost stresující událost, takže se opravdu doporučuje koupat, jen pokud je to nutné. Pro dlouhosrstá morčátka je koupání velmi důležité, protože se do kožíšku často dostává plno nečistot jako je seno nebo podestýlka. U bezsrstých morčat má koupání také svůj účel, neboť se takto očistí srst od šupinek a jiných nečistot, která na kůži ulpívají.
   
K vydrbání kožíšku se hodí šampon pro psy, kočky, ale nejlepší je samozřejmě pro hlodavce. Dále k druhému vydrbání použít lidský kondicioner, kvůli srovnání Ph v pokožce. Dlouhosrstým morčátkům napomůže lépe rozčesat srst a cucky.
 
Při koupání je důležité dbát na to, aby se morčátku nenamočila hlavička a voda se nedostala do oušek, očíček a do nosíku. Do lavórku či do umyvadala napustit vodu tak, aby mohlo morčátko stát na všech čtyřech. Voda musí být vlažná, nikdy ne horká ani moc studená. Po vysušení ručníkem vyfoukat morčátko fénem do sucha.  
 
Postup při koupání:
 
1. Připravíme si - lavór, ručník, fén, šampon, kondicioner, kelímek, hřebínek či kartáč.
 
2. Napustíme do lavóru vlažnou vodu.
 
 
3. Morčátko opatrně položíme do lavóru. Začneme jej polívat, Dáváme pozor na ouška, očíčka a nosík. Nejlepší je nepolívat hlavičku vůbec. 
 
4. Jakmile je kožíšek dostatečně promočený, vmasírujeme do něho šampon. Pořádně promasírujeme kožíšek, aby se nečistoty uvolnily. Je možné že si morčátko začne stěžovat, protože se většině morčátek hrabání v kožíšku nelíbí a jsou na něho dost citliví.
 
5. Smyjeme šampon. A namydlíme morčátko znovu kondicionerem.
6. Smyjeme důkladně šampon a podíváme se jestli je pořádně smytý.
   
7. Usušíme ručníkem a poté fénem vyfoukáme do sucha. Fén používat z větší vzdálenosti, aby ho horký vzduch nepálil, popř. nastavit na vlažný vzduch. Nezapomeňte na břicho, krk a na končetiny.
 
 
Morčátko ze zverimexu X morčátko od chovatele
 
Morče ze zverimexu - Nevíme jeho původ, ve většině zverimexech jsou morčátka všechna spolu bez ohledu na pohlaví. Mohou se tak ještě mláďata mezi sebou pářit a přenášet na sebe nemoce. Je zde větší pravděpodobnost, že si donesete domů nemocné, těhotné morčátko nebo samičku v domění, že je to sameček díky neznalosti některých prodavačů. Je dobré si v obchodě prohlédnout ostatní zvířátka v jakém jsou zdravotním stavu a jestli je v prodejně dodržována hygiena. Málokdy se prodávají ve zverimexu morčata s průkazem původu, koupíme zde většinou křížence. Cena těchto morčátek není moc vysoká a tak ho koupíte kolem 100-200 Kč. Samozřejmě existují i seriózní obchody se zvířaty, ale těch je spíše menšina.
 
Morče od chovatele - Víme jaký má morčátko původ, můžeme se i přijet na jeho rodiče podívat a zjistit tak, v jakých podmínkách váš budoucí mazlíček žil. Je větší pravděpodobnost, že je morčátko zdravé. V chovatelských stanicích se prodávají morčata s průkazem původu, tímto chovatel protvrzuje čistokrevnost morčete, a tak jsou morčátka od chovatelů o něco dražší než ze zverimexu. Chovatelské stanice mají většinou více morčat a také více zkušeností s nimi, proto není problém laikovi, který neví jak na morčátko, poradit. Chovají morčata určitého plemene a někteří i v určitých barvách. Takže si můžete vybrat jaké by jste si přesně představovali. Chovatel by měl být ochotný sdělit veškeré informace o daném vrhu, zaslat aktuální fotky prodávaných morčat popř. i fotky jejich rodičů, dát vám při předání rodokmen nebo ho po domluvě zaslat e-mailem. Samozřejmě nejlepší je osobní návštěva chovu. Ceny se pohybují dle plemen osrstěná morčata většinou stojí mezi 200 - 500 Kč, importovaní mohou být i dražší. Bezsrstá morčata koupíte mezi 500 Kč - 2000 Kč. 
 
Pokud vám určitým způsobem daný kup nesedí, raději od koupení takového zvířátka ustupte a nebo se nebojte poradit s ostatními chovateli.      
 
 
ŘEČ TĚLA A PROJEVY MORČAT
Zvedání hlavičky do svislé polohy směrem nahoru – projev dominance a nadřazenosti ; čichání zajímavých pachů a potravy.
  
Ztřeštěné běhání, vyskakování do vzduchu, škubání tělem – projev radosti
Zívání a polehávání – únava, spokojenost
Zívání (hlavně mezi samci) – morče ukazuje velikost svých zubů a dává najevo svou sílu
Napřímené tělo (postoj na špičkách), zívání, napřímená srst na hřbetě, jemné našlapování – Výhružná poloha, využívají jí hlavně samci k zastrašení ostatních samců.
  
Cvakání zuby – jednoznačný projev nespokojenosti - morče je naštvané, něco se mu nelíbí
Dotyk čumáčky – pozdrav; u seznamování - zjištění identity druhého morčátka
Vykulená očíčka, svalový třes, napjaté tělo, strnulost – strach; stres
 
Svalový třes, napřímená srst po celém těle – morčátku je zima
 
Kolíbání tělem ze strany na stranu, chození po straně, značkování okolí, vrčení – samec se snaží zapůsobit na samičku ; samička v říji
 
Olizování rukou – Morče olizuje sůl z rukou, tím že se ruka potí ; vděčnost
 
 
Nezájem o okolí, napřímená srst po celém těle, strnulost, nechutenství, výtok z očí či nosu – nemoc
 
Okusování mříží u klece, okusování srsti ostatním morčatům, ničení ubikace – stres; smutek; nuda; hlad; nemoc (bolesti)
 
Otírání genitálií – značkování okolí
 
Panáčkování – zvědavost a zkoumání; hlad
 
Olizování oušek a tlamičky druhým, rejdění čumáčkem v cizím kožíšku – čištění druhého; projev náklonnosti a dobrých vztahů mezi morčaty.
 
HLASOVÉ PROJEVY
 
Vrčení v přítomnosti ostatních morčat (brr) – Snaha zapůsobit a být přijat mezi ostatní.
 
Vrčení při hlazení – kladný projev – Morče je velice spokojené a vrčením si žádá další příjemná pohlazení.
 
Vrčení při zaslechnutí zvuku – negativní projev – Zvuk, který je pro něho velice nepříjemný, proto vrčí.
 
Hlasité pískání (táhlé uuuíííí, uuííííí – Zvuk se stupňuje od nejtiššího po nejhlasitější.)- Hledání a přivolávání ostatních morčat a pokud žije samo, hledá společnost člověka; Hlad
 
Tiché pobroukávání (ťuk, ťuk; tudu, tudu; tadam tam) – kladný projev – Morče je spokojené a šťastné.
 
Pokřikování , nadávání, kňourání (Zvuk se stupňuje od nejhlasitějšího po nejtišší.)– negativní projev – Morče je s něčím silně nespokojené.
 
Zpívání (Zvuk připomínající zpěvného ptáčka.)- Tento velice vzácný zvuk zkoumalo už plno lidí a stále se nemohou shodnout, proč jej morče používá a co znamená.
U mých morčat jsem si všimla, že zpívá jen dominantní jedinec, při zpěvu ostatní morčata strnule poslouchají. Možná jej využívá, když se cítí ve stresu a ohroženo. Předává tuto zprávu ostatním a ti to poslouchají.
 
POHLAVÍ
 sameček vs. samička
                                      ♂ Samec ♂                                                                  ♀ Samice ♀
                                                                             
                                  
Když budete chovat morče samotné, je zcela jedno jestli samce nebo samičku. Plno začínajících chovatelů se ptá, které pohlaví se více mazlí a je upovídanější, ale záleží jen na každém jedinci zvlášť, je potřeba aby každé mláďátko bylo od útlého věku socializované mezi ostatními morčaty a bylo zvyklé na lidské pohlazení. Každé morčátko má jiné povahové vlastnosti. Z vlastní zkušenosti jsem se přesvědčila, že na pohlaví vůbec nezáleží. V tomto případě je ale lepší chovat morčátka minimálně dvě, nejlépe ve skupině. Jde o velice společenská zvířata, která se ve společnosti projevují různými zvuky a chováním. Odloučením morčete nemusíte některé typy chování a zvuků zaznamenat a morče nemá potřebu se projevovat. Dlouhodobou asocializací je morče frustrované, stresované a některá v náhlé společnosti morčat neví jak se mají k ostatním chovat mají strach nebo jsou naopak silně dominantní. Pokud nemáte možnost mít morčata dvě, domluvte se s někým z okolí, kdo má více morčat a své k nim pravidelně berte na návštěvu. Myslete na to, že morče kontakt s ostatními zvířátky svého druhu potřebuje a NENÍ laboratorním zvířetem, jenž z nich lidé udělali. Lépe řečeno s dvěma a více morčaty si užijete více srandy, můžete studovat jejich hierarchii ve skupině, projevy zvuků a chování v určitých životních situacích.
 
Chov dvou a více samiček. Samičky jsou přátelštější k ostatním holkám a snášejí se i ve větších skupinách. Chov několika samic bývá bezproblémový, ale samozřejmě jsou i dominantnější samice, které si srovnávají ve svém stádečku pořádek.
 
Chov dvou a více samců. Chovat samce spolu je risk, vše je jen o povaze daných jedinců. Záleží jak se v době dospívání (3. a 4. měsíc) bude vyvájet jejich temperament a povaha. U samců, kteří žijí spolu odmalinka a nemají žádné styky se samicemi je větší pravděpodobnost, že se budou snášet. Jsou kluci, kteří žijí jako nejlepší kamarádi, přichází do kontaktu se samicemi a kolikrát mají hezčí a pevnější vztah než samotné holky. Ti co žijí ve skupině ještě se samičkami jsou většinou více dominantní, mají tendenci si hlídat stádo svých samic a poté se snaží vyhnat ze skupiny všechny konkurenty. Některé spory může vyřešit i kastrace, protože kastrovaný samec nebývá už většinou konkurence pro další kluky, příjde o svůj specifický pach, ale rozhodně na toto řešení nelze s jistotou spoléhat.
 
Chov samičky a samečka. Než se rozhodnete chovat páreček morčat zamyslete se, zda budete chtít odchovávat mláďátka nebo pouze páreček jakožto dvě morčata s hezkým vzájemným vztahem. Páry se většinou snesou výborně a bez problémů. Pokud se rozhodnete k odchovávání mláďat vybírejte spíše čistokrevná morčata stejného plemene nebo ta co se spolu mohou bez problémů křížit. Dbejte na to, že i nesprávným křížením můžete matku s mláďaty i zabít (nemoc saténových morčat, dalmatin+dalmatin...). Mějte na paměti, že každý musí mít svou ubikaci či box, aby se zabránilo nechtěnému těhotenství v prvních měsících života samice nebo opětovnému krytí po porodu (více v sekci rozmnožování). Nejlepší je rozdělit je ve velké ubikaci pletivem či mřížkou, tak aby byli stále v kontaktu a mohli spolu komunikovat přes přepážku.Toto soužití má i své nevýhody, kdy si sameček na úkor své touhy dostat se k samičce na pletivu vyláme zuby nebo nervózním okusováním mřížek ruší své okolí, hlavně v noci. Proto se musí vymyslet důmyslná přepážka, do které sameček nestrčí svůj čumáček. Jelikož má samice říji jednou za 16 dní, může sameček pod vaším dohledem obývat ohrádku se samičkou, avšak se musí bedlivě hlídat. Pokud mláďata odchovávat nechcete nejlepším řešením je samečka vykastrovat, se samicí tak může žít šťastný a spokojený život.
                                                                             
Nad pohlavím zatlačíme prstem u samce bychom měli cítit penis, u samice ne.
                                                                             
 
 
 
PÉČE O DRÁPKY
 
Morče má na předních tlapičkách po 4 prstech a na zadních po 3 prstech.
 
Samozřejmě i drápky morčátek vyžadují pravidelné zastřihování. K zastříhnutí můžete použít štípačky na nehty nebo štípačky přímo na drápky zvířat. Musí být ostré. Při zastřihování nesmíme zasáhnout do lůžka drápku (růžová část), odstříháváme pouze světlou část. V lůžku drápku jsou uloženy nervy a při zasažení drápek krvácí a pro morče je to dosti bolestivé. U tmavých drápků si můžeme pomoct nasvícením lampou.
 
V žádném případě nesmí dojít k přerůstání drápků. Dlouhé drápy se kroutí a rostou různě do stran či zarůstají do kůže. To má i za následek, že prst z kterého drápy vyrůstají se zkroutí a tento stav deformace je už nenávratný. Morčeti dlouhé drápky zabraňují v pohybu a mohou tvořit i bolestivé otlaky. Proto by měli drápky vyžadovat pravidlenou kontrolu alespoň jednou za 4 týdny.
 
Prsty mohou být zdeformovány i tím, že morče žije dlouhodobě na tvrdém povrchu nebo má otlaky na nožičkách.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         ZDRAVÁ NOŽIČKA
   
 
 
SMYSLY MORČAT
Sluch - U morčete má hlemýžď vnitřního ucha čtyři záhyby, u myší, krys, ale i u člověka pouze dva a půl. Tak mají morčata mnohem více sluchových buněk, a tedy i velmi dobře vyvinutý sluch. Mladí lidé mohou zaznamenat pouze zvuky do 20 000 Hz, morčata až 33 000 Hz.
Hmat - Hmatové vousy se nalézají kolem tlamičky a čenichu. Díky nim může morče i ve tmě zjistit, zda se protáhne otvorem, nebo zda jsou před ním překážky. Morčata plemene rex mají tyto vousy zkrácené a částečně zvlněné, morčata plemen merino a alpaka a kadeřavá morčata je nemají pevné a rovné, ale zvlněné - tím je oslaben jejich orientační smysl.

Čich - Čich je důležitý hlavně pro kontakt mezi jednotlivými morčaty a pro pohlavní chování. Například samečci schopní páření značkují močí, což je velmi důležité. Samičky, které nejsou v říji demonstrují svou neochotu k páření nejen změnou chování, ale i speciálními pachy. Morčata žijící v sociálním společenství se vzájemně rozeznávají čichem, což platí i pro znovuzařazení ztracených mláďat. Po opakovaném odloučení se toto skupinově specifické rozlišení u dospělých ztrácí. Čichové vnímání u morčat je přibližně 1000x silnější než u člověka. Morčata tak vnímají nejrůznější pachy, které my vůbec nejsme schopni postřehnout. Důležitou roli hraje čichové vnímání při rozeznávání stravitelné a nestravitelné potravy, stejně jako při rozeznávání páníčka.

Zrak - Vzhledem k umístění očí mohou morčata vidět jak dopředu, tak do stran, aniž by musela pohnout hlavou, což jim umožňuje pohled téměř kolem dokola. Mají tedy poměrně široké zorné pole - to je důležité hlavně v divoké přírodě pro jejich ochranu před přirozenými nepřáteli. Morčata umí rozeznávat přinejmenším čtyři základní barvy: červenou, žlutou, zelenou a modrou. To zase hraje významnou roli při přijímání potravy. Velké zorné pole morčat je však na úkor odhadu vzdálenosti.
Chuť- Jestliže morčatům nepomůže potravu jednoznačně určit jejich čich, vezmou si na pomoc chuť. Přičemž vedle instinktivních reakcí hrají určitou roli i zkušenosti, například při rozlišování mezi dobrou a špatnou potravou. Což znamená, že morčata dávají přednost sladké chuti před kyselou. Hořká příchuť jim však většinou nevadí, kupříkladu při požírání pampelišek. I u morčat se najdou individuální rozdíly v chuti, které se projevují v tom, je jednotlivá zvířata často upřednostňují jako pamlsek naprosto rozdílné druhy potravy. 
Smysly morčat zkopírovány z knížky F. D. Altmann Morče - společenské, milé, aktivní. Fotky jsou moje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist