DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Chovatelská stanice morčat Od Nicolette

 
 
VŠE O MORČATECH
 
PŮVOD, ZÁKLADNÍ INFO, VÝBAVA, ŘEČ TĚLA, HLASOVÉ PROJEVY, POHLAVÍ, DRÁPKY, SMYSLY MORČAT
  informace a rady
  
 
PŮVOD
 
Morčata divoká žijí v horách jihoamerických And. Typické divoké morče má tmavohnědé zbarvení. Už v dávných dobách, kdy se morčata pohybovala volně po horách občas existovaly různé barevné varianty. Místní domorodci začali morčata uctívat a černá morčata byla považována za ztělesnění ďábla. Později je začali chovat na maso a vyrábět z nich různé pokrmy. Tento zvyk trvá až to dneška.
 
Naše domácí morče bylo rozšířeno do celého světa koncem 16.století díky holandským mořeplavcům. V 19.století se chov morčat v Evropě stal velice populárním, hlavně po druhé světové válce v Anglii. Morčata se stala cílem pokusů na zvířatech a dnes se bohužel ještě využívají. Jsou známá po celém světě jako věrní a veselí mazlíčci. V současné době je vyšlechtěno plno plemen, od bezsrstých po obříky.

Několik cizojazyčných pojmenování morčete
SLOVENSKY morča [morča] morče
ANGLICKY guinea pig [giny pig] prase za 1 guinei(měna)
NĚMECKY das Meerschweinchen [méršvajnchn] mořské prase
ŠPANĚLSKY Conejillo de Indias [conechijo de indias] indiánský králíček
FRANCOUZSKY Cochon d´Inde [kochon d ind] indiánské prase
 
 
ZÁKLADNÍ INFO O MORČATECH
Tělesná váha dospělého jedince: 700 - 1200 g
Tělesná dospělost: samec 10 - 12 týdnů, samice 12 - 14 týdnů
Tělesná teplota: 37,5 - 39 °C
Obvyklá délka života: 5 - 7 let
 
 
 
VÝBAVA PRO MORČE
 
 
Co nesmí rozhodně chybět:  
- Ubikace -
 
 
Morče může bydlet v podstatě v čemkoli co je prostorné, vzdušné, nepromočí, nezničí jej a neprokouše.
- Ubikace by měla obsahovat kvůli hygieně jesličky na seno a trávu.
 
 
Asi nejběžnějším bydlením je klec, mezi chovateli, kteří chovají méně početnou skupinku morčat jsou klece oblíbené. Na trhu se prodávají klece různých velikostí, dokonce jsem viděla i 150cm klec pro několik morčat. Klec má tu výhodu že je vzdušná a morčátko má z ní dobrý výhled na okolí. Její nevýhodou je neustálé vyhazování podestýlky z klece.
  

Pro bezsrstá morčátka je vhodný plastbox. Skinny morče potřebuje kvůli chybějící srsti vyšší teplotu a plastbox teplo zadržuje, zároveň i brání průvanu. Plastboxy a akvária jsou dobře vymyvatelná. Jejich nevýhodou je, že se mohou snadno rozbít. 
 
V poslední době se mezi chovateli početných skupin morčat rozmohlo bydlení vyrobené ze skříně čítajíc několik pater. Toto bydlení je dobré do bytu, kde je méně místa. Ve velkochovech se používají klasické kotce jako pro chov králíků (králíkárny=morčárny).
morčárna ze skříně (foto chs z Aldringenu)
 
 
 
 Vždy u ubikace platí heslo - Čím větší tím lépe.
 
 
- misky, pítko -
Je dobré koupit misky těžké přímo pro hlodavce nebo malé savce. Lehké misky si většinou morčátka převrhnou. Do misky je velice nepraktické dávat vodu, protože je věčně znečištěná výkaly, stelivem a kousky jídla.
- Pítko je velice výhodné pro udržení čistoty vody.
 
 
- podestýlka -

Nejpoužívanějším stelivem jsou hobliny, nejsou finančně náročné a můžeme je brát od truhláře čerstvé. Pokud kupujeme hobliny ze zverimexu raději si připlatíme více peněz za kvalitnější hobliny, protože ty levné jsou spíše prašnými pilinami. Velmi kvalitní značky v malém balení Limara a Vitakraft. Hobliny pro koně Allspan, Bedmax nebo Profibed. 
 
 
Dále se také využívají pelety (dřevěné nebo papírové) - Tato podestýlka perfektně saje, ale je tvrdá a morčátkům mohou vznikat na nožičkách otlaky. Velikou výhodou je pohlcování nepříjemných pachů. Proto je dobré kombinovat ještě s hoblinami nebo je používat do záchodku pro morče.
 
Na trhu je také velice kvalitní druh podestýlky jménem Asan, výborně pohlcuje pachy, zvířeti vyhovuje. Ze zdravotního hlediska je bezkonkurenčně nejvhodnějším stelivem pro drobná zvířata v domácnostech s dětmi. Zásadním způsobem omezuje tvorbu bakterií a mikroorganismů v podestýlce, nevyvolává kašel ani alergie, nedráždí oční spojivky. Tím je bezpečný pro chovaná zvířata i členy domácnosti. Používáním podestýlky Asan odpadá likvidace použitého steliva do odpadových nádob, lze jednoduše spláchnout do toalety. Avšak finančně je náročnější.  
 
Stejně jako pelety se může používat kočkolit, ale je dobré ho zkombinovat s hoblinami, dávat jen do záchodku nebo na místa kde morče vykonává potřebu. Perfektně pohlcuje pachy a udrží ubikaci čistou. Rozděluje se na dva druhy - silikonová a přírodní.
 
Dále se také k podestýlání využívá sláma, kukuřičná podestýlka, bentonitová steliva, bavlna nebo silikonové podestýlky.
 
- péče o srst a drápky-

K ostříhání drápků mohou i dobře posloužit obyčejné štípačky na nehty. Musí být dostatečně ostré. Splní stejný účel jako speciální kleště. Více ke stříhání drápků níže!

Na krátkosrstá morčátka má česání také dobrý vliv. Nejlepší je měkký kartáč či hřbílko. Vyčesáním se zbavíme starých a odumřelých chlupů.
 
Na dlouhosrstá morčátka je nejlepší používat hřebínek, kterým se rozčešou nejdříve zacuchané chlupy. Poté další kartáč, který srst už jen přočeše a zbaví jí nečistot a odumřelých chlupů.
 
 
  
 
Při čištění ubikace můžeme použít v podstatě úplně všechno, čím znečištěné stelivo vyměníme. Hlavní je co sedí nejvíce vám. Já používám smetáček a lopatku. 
 
Je také nutné ubikaci pravidelně vymývat horkou vodou a octem či desinfencí (např. Sanitol), tímto jí zbavíme bakterií.  
 
- léky -
   
Když se morčátko někde škrábne je potřeba ranku vyčistit desinfekcí.
 
Sprej proti vnějším parazitům: všenky Frontline ve spreji nebo Arpalit NEO; svrab a roztoči Advocate nebo Stronghold
 
Oční kapky Ophtamoseptonex, pokud má morče podrážděné nebo zanesené očíčko.
 
Glukopur extra používá se např. pro březí samice nebo pro mláďata. Je to čistě přírodní hroznový cukr, který dodá morčátku energii a podporuje přibírání váhy.
 
Imaverol, Nizoral, Lamisil proti plísním. Imaverol lze využít jako preventivní ochranu dlouhodobě.
 
Heparoid a Wake Gel na otoky či abscesy.
 
V případě průjmu či tympanie používám Recovery od Supreme.
 
Na vysušená ouška a jiná místečka na tělíčku je dobrá Indulona.
 

 
Dále:
přepravka (Když s morčátkem cestujete je dobré mít na něho speciální přepravku, pokud cesta trvá déle. Morčátko v ní může trávit pár hodin, ale ne dny), domeček (Domeček morčátku slouží hlavně jako úkryt, ale i na spinkání, jako rozhledna a věc na okusování a podrbání. Morčátka, která ještě nejsou v ubikaci dostatečně zvyklá se schovávají a s domečku nevylézají ven, proto by se neměl dávat domeček vůbec dokud si nezvykne na okolní společnost. Podle mě je lepší si ho vyrobit doma z pár prkýnek. Musíte dávat pozor na kvalitu dřeva a hlavně, aby nebylo lakované, morčátko jej často okusuje), postrojek, vlněný pelíšek, travní domeček atd.
 
 
 
 
ŘEČ TĚLA A PROJEVY MORČAT
Zvedání hlavičky do svislé polohy směrem nahoru – projev dominance a nadřazenosti ; čichání zajímavých pachů a potravy.
  
Ztřeštěné běhání, vyskakování do vzduchu, škubání tělem – projev radosti
Zívání a polehávání – únava, spokojenost
Zívání (hlavně mezi samci) – morče ukazuje velikost svých zubů a dává najevo svou sílu
Napřímené tělo (postoj na špičkách), zívání, napřímená srst na hřbetě, jemné našlapování – Výhružná poloha, využívají jí hlavně samci k zastrašení ostatních samců.
  
Cvakání zuby – jednoznačný projev nespokojenosti - morče je naštvané, něco se mu nelíbí
Dotyk čumáčky – pozdrav; u seznamování - zjištění identity druhého morčátka
Vykulená očíčka, svalový třes, napjaté tělo, strnulost – strach; stres; nemoc
 
Kolíbání tělem ze strany na stranu, chození po straně, značkování okolí, vrčení – samec se snaží zapůsobit na samičku ; samička v říji
 
Olizování rukou – Morče olizuje sůl z rukou, tím že se ruka potí ; vděčnost
 
Nezájem o okolí, napřímená srst po celém těle, strnulost, nechutenství, výtok z očí či nosu – nemoc
 
Okusování mříží u klece, okusování srsti ostatním morčatům, ničení ubikace – stres; smutek; nuda; hlad; nemoc (bolesti)
 
Otírání genitálií – značkování okolí
 
Panáčkování – zvědavost a zkoumání; hlad
 
Olizování oušek a tlamičky druhým, rejdění čumáčkem v cizím kožíšku – čištění druhého; projev náklonnosti a dobrých vztahů mezi morčaty.
 
HLASOVÉ PROJEVY
 
Vrčení v přítomnosti ostatních morčat (brr) – Snaha zapůsobit a být přijat mezi ostatní. Uklidnění napjaté situace mezi morčaty (konflikty).
 
Vrčení při hlazení – kladný projev – Morče je velice spokojené a vrčením si žádá další příjemná pohlazení.
 
Vrčení při zaslechnutí zvuku – negativní projev – Zvuk, který je pro něho velice nepříjemný, proto vrčí.
 
Hlasité pískání (táhlé uuuíííí, uuííííí – Zvuk se stupňuje od nejtiššího po nejhlasitější.)- Hledání a přivolávání ostatních morčat a pokud žije samo, hledá společnost člověka; Hlad
 
Tiché pobroukávání (ťuk, ťuk; tudu, tudu; tadam tam) – kladný projev – Morče je spokojené a šťastné.
 
Pokřikování , nadávání, kňourání (Zvuk se stupňuje od nejhlasitějšího po nejtišší.)– negativní projev – Morče je s něčím silně nespokojené.
 
Zpívání (Zvuk připomínající zpěvného ptáčka.)- Tento velice vzácný zvuk zkoumalo už plno lidí a stále se nemohou shodnout, proč jej morče používá a co znamená.
U mých morčat jsem si všimla, že zpívá jen dominantní jedinec, při zpěvu ostatní morčata strnule poslouchají. Možná jej využívá, když se cítí ve stresu a ohroženo. Předává tuto zprávu ostatním a ti to poslouchají.
 
POHLAVÍ
 sameček vs. samička
                                      ♂ Samec ♂                                                                  ♀ Samice ♀
                                                                             
                                  
Když budete chovat morče samotné, je zcela jedno jestli samce nebo samičku. Plno začínajících chovatelů se ptá, které pohlaví se více mazlí a je upovídanější, ale záleží jen na každém jedinci zvlášť, je potřeba aby každé mláďátko bylo od útlého věku socializované mezi ostatními morčaty a bylo zvyklé na lidské pohlazení. Každé morčátko má jiné povahové vlastnosti. Z vlastní zkušenosti jsem se přesvědčila, že na pohlaví vůbec nezáleží. V tomto případě je ale lepší chovat morčátka minimálně dvě, nejlépe ve skupině. Jde o velice společenská zvířata, která se ve společnosti projevují různými zvuky a chováním. Odloučením morčete nemusíte některé typy chování a zvuků zaznamenat a morče nemá potřebu se projevovat. Dlouhodobou asocializací je morče frustrované, stresované a některá v náhlé společnosti morčat neví jak se mají k ostatním chovat mají strach nebo jsou naopak silně dominantní. Myslete na to, že morče kontakt s ostatními zvířátky svého druhu potřebuje. Lépe řečeno s dvěma a více morčaty si užijete více srandy, můžete studovat jejich hierarchii ve skupině, projevy zvuků a chování v určitých životních situacích.
 
Chov dvou a více samiček. Samičky jsou přátelštější k ostatním holkám a snášejí se i ve větších skupinách. Chov několika samic bývá bezproblémový, ale samozřejmě jsou i dominantnější samice, které si srovnávají ve svém stádečku pořádek.
 
Chov dvou a více samců. Záleží jak se v době dospívání (3. a 4. měsíc) bude vyvájet jejich temperament, povaha a v jakých podmínkách samci žijí. U samců, kteří žijí spolu odmalinka a nemají žádné styky se samicemi je větší pravděpodobnost, že se budou snášet. Jsou kluci, kteří žijí jako nejlepší kamarádi, přichází do kontaktu se samicemi a kolikrát mají hezčí a pevnější vztah než samotné holky. Ti co žijí ve skupině ještě se samičkami jsou většinou více dominantní, mají tendenci si hlídat stádo svých samic a poté se snaží vyhnat ze skupiny všechny konkurenty. Některé spory může vyřešit i kastrace, protože kastrovaný samec nebývá už většinou konkurence pro další kluky, ale rozhodně na toto řešení nelze s jistotou spoléhat.
 
Chov samičky a samečka. Než se rozhodnete chovat páreček morčat zamyslete se, zda budete chtít odchovávat mláďátka nebo pouze páreček jakožto dvě morčata s hezkým vzájemným vztahem. Páry se většinou snesou výborně a bez problémů. Pokud se rozhodnete k odchovávání mláďat vybírejte spíše čistokrevná morčata stejného plemene nebo ta co se spolu mohou bez problémů křížit. Dbejte na to, že i nesprávným křížením můžete matku s mláďaty i zabít (nemoc saténových morčat, dalmatin+dalmatin...). Mějte na paměti, že každý musí mít svou ubikaci či box, aby se zabránilo nechtěnému těhotenství v prvních měsících života samice nebo opětovnému krytí po porodu (více v sekci rozmnožování). Nejlepší je rozdělit je ve velké ubikaci pletivem či mřížkou, tak aby byli stále v kontaktu a mohli spolu komunikovat přes přepážku.Toto soužití má i své nevýhody, kdy si sameček na úkor své touhy dostat se k samičce na pletivu vyláme zuby nebo nervózním okusováním mřížek ruší své okolí, hlavně v noci. Proto se musí vymyslet důmyslná přepážka, do které sameček nestrčí svůj čumáček. Jelikož má samice říji jednou za 16 dní, může sameček pod vaším dohledem obývat krátký čas ohrádku se samičkou, avšak se musí bedlivě hlídat. Pokud mláďata odchovávat nechcete nejlepším řešením je samečka vykastrovat, se samicí tak může žít šťastný a spokojený život.
                                                                             
Nad pohlavím zatlačíme prstem u samce bychom měli cítit penis, u samice ne.
                                                                             
 
 
 
PÉČE O DRÁPKY
 
Morče má na předních tlapičkách po 4 prstech a na zadních po 3 prstech.
 
Samozřejmě i drápky morčátek vyžadují pravidelné zastřihování. K zastříhnutí můžete použít štípačky na nehty nebo štípačky přímo na drápky zvířat. Musí být ostré. Při zastřihování nesmíme zasáhnout do lůžka drápku (růžová část), odstříháváme pouze světlou část. V lůžku drápku jsou uloženy nervy a při zasažení drápek krvácí a pro morče je to dosti bolestivé. U tmavých drápků si můžeme pomoct nasvícením lampou.
 
V žádném případě nesmí dojít k přerůstání drápků. Dlouhé drápy se kroutí a rostou různě do stran či zarůstají pod nohu a morčeti může vadit při chůzi. To má i za následek, že prst z kterého drápy vyrůstají se zkroutí a tento stav deformace je už nenávratný. Morčeti dlouhé drápky zabraňují v pohybu a mohou tvořit i bolestivé otlaky. Proto by měli drápky vyžadovat pravidlenou kontrolu alespoň jednou za 4 týdny.
 
Prsty mohou být zdeformovány i tím, že morče žije dlouhodobě na tvrdém povrchu nebo má otlaky na nožičkách.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         ZDRAVÁ NOŽIČKA
   
 
 
SMYSLY MORČAT
Sluch - U morčete má hlemýžď vnitřního ucha čtyři záhyby, u myší, krys, ale i u člověka pouze dva a půl. Tak mají morčata mnohem více sluchových buněk, a tedy i velmi dobře vyvinutý sluch. Mladí lidé mohou zaznamenat pouze zvuky do 20 000 Hz, morčata až 33 000 Hz.
Hmat - Hmatové vousy se nalézají kolem tlamičky a čenichu. Díky nim může morče i ve tmě zjistit, zda se protáhne otvorem, nebo zda jsou před ním překážky. Morčata plemene rex mají tyto vousy zkrácené a částečně zvlněné, morčata plemen merino a alpaka a kadeřavá morčata je nemají pevné a rovné, ale zvlněné - tím je oslaben jejich orientační smysl.

Čich - Čich je důležitý hlavně pro kontakt mezi jednotlivými morčaty a pro pohlavní chování. Například samečci schopní páření značkují močí, což je velmi důležité. Samičky, které nejsou v říji demonstrují svou neochotu k páření nejen změnou chování, ale i speciálními pachy. Morčata žijící v sociálním společenství se vzájemně rozeznávají čichem, což platí i pro znovuzařazení ztracených mláďat. Po opakovaném odloučení se toto skupinově specifické rozlišení u dospělých ztrácí. Čichové vnímání u morčat je přibližně 1000x silnější než u člověka. Morčata tak vnímají nejrůznější pachy, které my vůbec nejsme schopni postřehnout. Důležitou roli hraje čichové vnímání při rozeznávání stravitelné a nestravitelné potravy, stejně jako při rozeznávání páníčka.

Zrak - Vzhledem k umístění očí mohou morčata vidět jak dopředu, tak do stran, aniž by musela pohnout hlavou, což jim umožňuje pohled téměř kolem dokola. Mají tedy poměrně široké zorné pole - to je důležité hlavně v divoké přírodě pro jejich ochranu před přirozenými nepřáteli. Morčata umí rozeznávat přinejmenším čtyři základní barvy: červenou, žlutou, zelenou a modrou. To zase hraje významnou roli při přijímání potravy. Velké zorné pole morčat je však na úkor odhadu vzdálenosti.
Chuť- Jestliže morčatům nepomůže potravu jednoznačně určit jejich čich, vezmou si na pomoc chuť. Přičemž vedle instinktivních reakcí hrají určitou roli i zkušenosti, například při rozlišování mezi dobrou a špatnou potravou. Což znamená, že morčata dávají přednost sladké chuti před kyselou. Hořká příchuť jim však většinou nevadí, kupříkladu při požírání pampelišek. I u morčat se najdou individuální rozdíly v chuti, které se projevují v tom, je jednotlivá zvířata často upřednostňují jako pamlsek naprosto rozdílné druhy potravy. 
Smysly morčat zkopírovány z knížky F. D. Altmann Morče - společenské, milé, aktivní. Fotky jsou moje.